Vliv kouření na nenarozené dítě

old/50649-350x466-370hm.jpg

Je známou skutečností, že těhotenství a kouření cigaret se navzájem vylučují. I přesto v Česku údajně kouří celá pětina žen během těhotenství. Tyto statistiky dokazují, že zdravotní rizika vyplývajících z kouření, jsou stále podceňovány.

 

Nebezpečné chemikálie z cigaret se vstřebávají z plic přímo do krve. V případě těhotné ženy se tyto látky dostávají i do těla nenarozeného dítěte. Navíc je dítě mnohem citlivější ke škodlivinám.

Největší vliv na nenarozené dítě má nikotin a oxid uhelnatý. Nikotin snižuje průtok krve dělohou, dochází navíc k narušení jemných cév v placentě a tím je zhoršeno předávání živin mezi krví matky a dítěte. Při kouření vzniká v těle matky nebezpečný karboxyhemoglobin, který omezuje přenos kyslíku a způsobuje, že se dítě v děloze v podstatě dusí.

Kouření cigaret může způsobovat komplikace i při těhotenství. Např. zvyšuje riziko mimoděložní gravidity a riziko odlučování placenty díky kterému může dojít k přerušení výzivy dítěte. Je také vyšší pravděpodobnost samovolného potratu, předčasného porodu či narození mrtvého dítěte.

Vliv kouření se projeví i na zdraví narozeného dítěte. Děti matek kuřaček se rodí s porodní váhou nižší v průměru o 250 g a tento handicap během dětství obtížně dohánějí. Tyto děti se v dětství mnohem častěji náchylnější k infekce dýchacích cest, zánětům středního ucha, vyskytují se u nich ekzémy a astma. Mají vyšší afinitu k srdečně-cévním a nádorovým onemocněním. Následky kouření se projeví i na jejich psychickém vývoji.

Tip pro budoucí matky: Pokud plánujete dítě a kouříte, doporučuje se přestat kouřit asi rok před početím, a to se týká jak budoucí matky, tak i jejího partnera. Jestliže skončíte s kouřením do 14. týdne těhotenství (kdy vyživovací funkci přebírá placenta), máte velkou šanci, že odbouráte všechna rizika a narodí se vám dítě stejně zdravé, jako kdybyste nekouřila.

Je zde však ještě nebezpečí pasivního kouření, jenž ohrožuje nenarozené dítě téměř stejně významně jako když kouří samotná matka. Avšak v současné době již těhotné ženy nemusí sedět doma, aby se vyhnuly zakouřeným místnostem, neboť exisuje dostatek nekuřáckých restaurací. Seznam těchto restaurací naleznete zde.