Dítě je závislé na cigaretách ve dvou letech? Hloupost? Ne, realita!

old/216702-top-foto1-djbvc.jpg

Světem v proletěla neuvěřitelná zpráva o dvouletém indonéském chlapci, které je schopen vykouřit 40 cigaret denně. Nevěříte? Čtěte dále.

 

Jak nebezpečné může být kouření u dětí a mladistvých dokazuje příběh teprve dvouletého dítěte Ardiho Rizala z Indonésie. Tento chlapec si na cigaretách vytvořil tak silný návyk, že musí každý den vykouřit dvě krabičky. Pokud si nezakouří, trpí vážnými abstinenčními příznaky....

Svou první cigaretu vykouřil v 18. měsících, když mu jeho otec dal potáhnout. Jako kojenec se pak stal postupně závislým na kouření. Dnes jej jen stěží zastihnete bez cigarety v ručičce.

Ardi se možná na první pohled neliší od jeho vrstevníků, ale na rozdíl od nich nedá dopustit na cigarety. Jeho matka přiznává, že je dítě závislé, otec si však problém nepřipouští. Úřady dokonce rodině slíbili auto, pokud svého syna odnaučí kouřit.

Ardiho matka v těhotenství kouřila, přestala prý ale po porodu. Cigarety jsou však v Indonésii považovány za každodenní samozřejmost. Matky často nechápou, že kouřením v těhotenství a při kojení škodí svým dětem. O zdravotním nebezpečí toho Indonésané moc nevědí a to málo přebíjí agresivní reklamy tabákových firem. Případ jako Ardi není jediný, podle statistik jsou v Indonésii desítky tisíc dětí závislých na kouření a toto číslo neustále vzrůstá...