Restaurace Vápenka

Stylová restaurace je umístěna v prostorách Hotelu Vápenka který se nachází v jednom z nejmalebnějších údolí Krkonoš s překrásným výhledem na panorama nejvyšší hory Čech Sněžky. Domácí kuchyně, výběr z moderních lehkých jídel až po klasická česká domácí jídla. Restaurace je nekuřácká. Kuřáci mohou využít prostor venkovní zahrádky na terase hotelu.

Už v Hüttelově obrazové mapě Krkonoš asi z roku 1578, najdeme sjízdnou cestu z Mladých Buků po západním úbočí rýchor do sedla nad Albeřicemi a dál do slezské vesnice Opawy. Je označená jako Hohe Strasse neboli Horní Cesta a uhání po ní kočár s urozeným pánem v klobouku. Na celé mapě je jedinou pro povozy průjezdnou cestou z Českého království přes Krkonoše do Slezska. Později byla cesta přesunuta dolů do Lysečinského a Albeřického údolí, ale svůj význam neztratila. Ve staré podobě se zachovala v úseku jednoho kilometru z tohoto místa k hraničnímu přechodu v sedle. Lemovala ji nyní obnovená alej Jasanů a Jeřábů vedoucí k opraveným božím mukám s kalichem. Právě odtud je hezký pohled na Sněžku a okolní kopce. Na pravé straně uvidíte při stoupání z Albeřic místy hluboký úvoz, dnes už zarostlý travou. Tudy vedla cesta dříve, ale zničila jí vodní eroze a byla přemístěna do dnešní trasy.

To se stalo v devatenáctém století, ještě před rozšířením celního lomu kolem kterého vede cesta dnes. Nejčastěji tudy jezdili sedláci s povozy do Žacléře pro černé uhlí potřebné do několika zdejších Vápenek. Vzhledem k zdejšímu velkému výskytu vápence a jeho těžbě, postavil v roce 1874 Franz Fink z nejbližší chalupy Medika (dřívějšiho hostince) na půl cesty k celnímu lomu jednokomorovou pec. Větší vápenku ze stejné doby uvidíte při hlavní silnici, směrem na Lysečinskou boudu, u Bischofova lomu 150 metrů odtud. Jak vápenky pracovaly o lomech, jeskyních a jeskyňářích se snad již příští rok dozvíte v malé expozici, kterou správa KRNAP a místní speleologická skupina připravují právě do této věžové pece.

V místě někdejší hlavní Albeřické Bischofovy vápenné pece s dvanácti komorami a komínem stojí v současnosti nová část hotelu Vápenka a v tehdejší provozní budově, která se zachovala a proběhla v ní rekonstrukce je umístěna velmi pěkná stylová restaurace.

Komentáře