Jak může kouření cigaret člověku prospět?

old/smoking-gun.jpg

Škodlivými účinky kouření se už zabývalo mnoho studií a byla napsána řada článků. Pojďme se ale podívat také na výhody kouření cigaret.

 

V čem kuřákům cigarety pomáhají?

  • lepší zvládnutí stresu. Paradoxně je tento stres je způsoben sníženou hladinou nikotinu v těle. U kuřáka se začínají projevovat abstinenční příznaky a tím i stresová situace. Kuřák se p vykouření cigarety dostává do normální "nestresové hladiny", jakou mají nekuřáci.

  • sociální soudržnost. Kuřáci jsou mnohdy společenští lidé a cigarety jsou jednou z důvodů, která drží partu pohromadě.

  • menší přírustky na váze. Kouření zlepšuje peristaltiku střev (nikotin zpomaluje vypouštění tráveniny do střeva, ale samotný průchod tráveniny střevem urychluje). Díky tomu však tělo nestačí potravu dobře zpracovat a získat všechny potřebné vitaminy a živiny.

  • kouření zvyšuje schopnost koncentrace. Nikotin samotný dokáže dočasně nabudit organismus a tím i schopnost soustředění. Účinek trvá do té doby než začne hladina nikotinu v těle klesat a tudíž klesá i výkonnost.

  • u žen, které pravidelně kouří je menší výskyt rakoviny děložní výstelky.

  • kouření může mít také pozitivní účinky na různé onemocnění. Např. může opozdit nástup Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby či snížit frekvenci výskytu zánětlivého onemocnění střev vedoucího ke vzniku vředů. Byl prokázáno také zlepšení aktuálního zhoršeného stavu schizofrenie a schizofrenické nálady.

 

Tímto článkem nenabádáme nikoho ke kouření, ale je důležité si uvědomit že i kouření má své pro a proti. U kouření však nevýhody jednoznačně převyšují a za případné pozitivní účinky je placena velmi vysoká daň...