Kuřácké samolepky na restauracích

Již od začátku července musí být všechny restaurace, hospody a bary označeny nálepkou symbolizující, jestli se v daném podniku smí kouřit nebo ne.

Novela protikuřáckého zákona uložila stravovacím zařízením povinnost označit vchod samolepkou s přeškrtnutou nebo nepřeškrtnutou cigaretou. Tato novela byla sice schválena prezidentem Václavem Klausem už loni v srpnu, provozovatelé restaurací  ale měli téměř rok, aby se mohli na to připravit.
Jestliže podnik tuto nálepku vylepenou nemá, může dostat majitel pokutu až 5000 korun. Pokud navíc personál dovolí návštěvníkům kouřit v restauraci označenou jako nekuřácká, hrozí majiteli pokuta dvojnásobná.
I přes vysoké pokuty restaurace nechávaly vylepení nálepky až na poslední chvíli. Mnohé z podniků měly problém nálepky sehnat a tak nedobrovolně musely riskovat pokutu.
Asociace hotelů a restaurací v Česku prováděla průzkum, který naznačuje, že postupně přibývá nekuřáckých zařízení. Restaurace, označené jako kuřácké, však nadále převažují.
Pozor, nálepky mají předepsané rozměry i barvu! Nelze je tedy nahradit vlastní nálepkou. Vyrábí je dvě specializované firmy, a dají se sehnat například na internetu v ceně zhruba čtyřiceti korun.

Samolepky označující nekuřáckou a kuřáckou a stavebně oddělenou restauraci, hospodu či bar vypadají následovně:
Věříme, že všechny nekuřácké restaurace na našich stránkách mají svou nekuřáckou samolepku a pokud ne, tak doporučuji si ji co nejdříve opatřit.