Pozná Váš lékař jestli jste kuřák?

old/207093-lekar-doktor.jpg

Pokud se rozhodnete lhát svému lékaři o tom, jestli jste kuřák nebo nekuřák, tak si to dobře rozmyslete!

Při prohlídce se doktor často ptá, jestli kouříte. Je lepší kouření zapírat nebo se raději přiznat? Záleží na Vás, ale dřív nebo později na to lékař stejně zjistí. Jestliže je Vám méně než 18 let, může dokonce lékař říct Vašim rodičům o tom, že kouříte.

Proč se vlastně lékař zajímá o to, jestli kouříte? Důvodů je hned několik a to především kvůli zdravotnímu stavu. Kouření způsobuje aterosklerózu (kornatění tepen), ischemickou chorobou srdeční (hrozí infarktem nebo anginou pectoris), cévní mozkovou příhodou („mrtvičkou“) a ischemickou chorobou dolních končetin a mnohé další onemocnění.

Někteří pacienti - kuřáci si vybírají svého lékaře podle toho, jestli jsou také kuřáci. Tito pacienti pak mají menší pocit viny. To však není řešení.
Jak lékař nejčastěji pozná, že pacient lže? Odpověd je jednoduchá - nikotin se uchycuje na prstech a za nehty. Nehledě na kouřový zápach, pokud si pacient před návštěvou lékaře nemohl odpustit svou ranní cigaretku. Často se také kuřák prozradí zápachem z úst. Málokdo si asi kvůli tomu s sebou nosí kartáček a zubní pastu. Ve sklovině se navíc ukládají malé částečky z cigaret a ty způsobuje výrazně nažloutlou barvu skloviny.

Lze poznat i z rentgenu, jestli kouříte? Ano, ale jen u velmi těžkého kuřáka. Navíc se časem plicní tkáň regeneruje  a navrací se téměř do původní podoby. Jiným vyšetřením kuřáka nelze odhalit.Raději si ale důkladně promyslete jestli Vám stojí za to lékaři lhát. Protože když lékař pozná, že kouříte a vy to zapíráte, může se stát, že Vám nebude věřit ani jiné informace o Vašem zdravotním stavu.