Ženy kuřačky jsou o sedm let starší, než ukazuje jejich kalendářní věk

old/kuracka-zed-250.jpeg

Nejnovějšími výzkumy bylo zjištěno, že jsou ženy kuřačky díky svému zlozvyku o sedm let starší, než ukazuje jejich kalendářní věk. Negativní vliv kouření se projevuje na jejich biologickém stáří, které narozdíl od toho kalendářního ukazuje jak hodně je tělo opotřebeno.Většina chemických látek obsažených v cigaretách a také samotný nikotin zapříčiní poškození buněk, zbytečně aktivují a zatěžují imunitní systém a také přispívají k oxidačnímu stresu. Tak dochází ke zhoršení kvality vlasů, nehtů, kůže a nakonec i celkového vzhledu. V neposlední řadě dochází k poškození životně důležitých orgánů jako jsou plíce a srdce. To souvisí i se zvýšeným rizikem rakoviny a dalších chorob.

Kouření urychluje stárnutí buněk a proto také buňky rychleji odumírají. Vědci sledovali vliv kouření na přenos genetické informace v buňkách, především na kvalitu telomer, jenž mají za úkol chránit okraje chromozomů. Díky buněčnému dělení se telomery vždy o kousek zkrátí a jakmile z nich nic nezbude, buňka už se dále nemůže dělit.

Tato studie týkající se vlivu kouření na délku telomer byla provedena u 1100 žen, z nichž 18 procent patřilo mezi kuřačky. Výsledky ukázaly, že pokud žena vykouří přes 40 cigaret denně, její biologické stáří, měřeno délkou telomer, stoupne o sedm let!
S každou vykouřenou cigaretou si zkrátíme život o pět minut.

Díky tomu v ČR každý den zemře 65 lidí, ročně až 23 tisíc. Kuřáci by se proto mohli zamyslet, jestli jim kouření za to riziko stojí...