Klaus vs. EU

old/vaclav-klaus.jpg

Prezident Václav Klaus kritizoval připravovanou směrnici Bruselu o tabákových výrobcích. Směrnice podle něj zasáhne do občanských svobod a svobody podnikání. Podle něj naruší volný trh na úrovni členských států i v celé Evropské unii. Uvedl to v pátek server Parlamentnilisty.cz s odkazem na dopis, který prezident zaslal premiéru Petru Nečasovi.

Evropská komise navrhla novou směrnici o tabákových výrobcích, která má zavést povinně jednotné černobílé balení všech cigaret, zakázat vystavování cigaret v místě jejich prodeje a zakázat používání přísad do cigaret při jejich výrobě.

Prezident uvedl, že jsou-li zdravotní rizika, spojená s tabákem, tak zásadní a nebezpečná, vyžadují dramatické kroky. Jediná možnost - postavit kouření tabáku mimo zákon, jako je tomu v případě jiných, tzv. měkkých drog.

Klaus uvedl, že není možné počítat s příjmy z daní z prodeje tabákových výrobků do státní pokladny, pokud se usiluje o maximální vyloučení nebo omezení. Zmínil se však i o faktu, kdy zvýšení ceny, nebo omezení zapříčiní vznik nelegálního obchodu a distribuce, což může mít za následek nejen úbytek příjmů z prodeje, ale i možnost vetšího poškození zdraví kuřáků kouřením nekvalitního tabáku.

 

Celý článek naleznete zde: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/177637.aspx