EU připravuje celoevropský zákaz kouření

Evropská komise připravuje zákaz kouření na veřejných místech pro celou Evropskou unií. To by se mělo týkat i Česka. Píše o tom bruselský server EUObserver, podle něhož by s návrhy v tomto směru měla komise přijít příští rok.

V některých členských zemích už obdobná opatření platí, například v restauracích, ale i na dalších veřejných místech. V některých státech jsou ke kuřákům vstřícnější, ať už kvůli chybějícím zákonům, nebo kvůli tomu, že třeba majitelé restaurací normy nerespektují nebo obcházejí.

„Potřebujeme úplný zákaz kouření ve všech veřejných prostorech, v dopravě a na pracovišti,“ cituje server eurokomisaře Johna Dalliho. Ten v německém tisku potvrdil, že komise pracuje na návrhu normy, která by měla obsahovat tento zákaz.

Kouření v Česku:

V Česku se nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a na zastávkách hromadné dopravy. V restauracích je kouření také částěčně omezeno, i když je to na majitelích, jaký jejich podnik bude mít přístup ke kouření. Od půlky letošního roku musí být restaurace označeny nálepkou, zda se v nich sní kouřit a zda mají oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. V Česku se uvažovalo i o úplném zákazu kouření, ten však nakonec po zdlouhavých debatách neprošel.Zákaz často v praxi nefunguje:

Server EUObserver jako příklad ukazuje Belgii, tedy místo, kde sídlí většina hlavních institucí Evropské unie. Například v kavárnách a podnicích, kde se nepodává jídlo, si jejich návštěvníci mohou zapálit. Řecké úřady nedávno přiznaly, že tamní zákaz ve skutečnosti nefunguje a kontroly zjistily, že navzdory omezení se kouří v osmi z deseti barů.

Materiál Evropské komise, který by musely schválit i členské země a europoslanci, by mohl obsahovat i návrhy na to, aby krabičky cigaret musely být povinně pokresleny tak, aby byly pro spotřebitele neatraktivní. Tabákové produkty by navíc neměly být vystavovány očím zákazníků a podobně. Otázkou je, jak na to bude reagovat silná tabáková lobby.

Server zmínil statistiky, podle nichž v důsledku kouření ročně umírá kolem 650.000 Evropanů.