Kouření zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby

old/alzeimer.jpg

Server Independent zveřejnil v minulých dnech studii o další škodlivosti kouření na zdraví. Studie prokázala, že silní kuřáci středního věku jsou o 157% náchylnější k Alzheimerově chorobě než nekuřáci.

Ještě vyšší u nich pak bylo riziko rozvoje druhé nejčastější choroby - vaskulární demence. Ta vzniká cévními poruchami, kdy vlivem špatného vyživování odumírají úseky nervové tkáně v mozku. Pravděpodobnost, že se u silných kuřáků v pozdějším věku rozvine tento druh demence, je o 172 procent vyšší než u nekuřáků.Studie ukázala, že lidský mozek není vůči silnému kouření imunní, jak se z počátku předpokládalo. Kouření ovlivňuje krevní tlak a zvyšuje krevní srážlivost, ohrožuje cévní systém, jež má hlavní roli při vzniku Alzheimerovy choroby. Kouření také způsobuje takzvaný oxidační stres a záněty, které rovněž přispívají k rozvinutí onemocnění.

Těžké kuřáctví ve středním věku nebezpečně zvyšuje pravděpodobnost rozvinutí nějaké formy demence. Naproti tomu u bývalých kuřáků či u těch, kdo vykouří méně než deset cigaret denně se zvýšené riziko neprokázalo.

Závěry studie byly zveřejněny v odborném časopise Archives of Internal Medicine.