Na krabičkách cigaret v USA budu negativní obrázky

Na krabičkách cigaret ve Spojených státech budou obrázky negativních následků kouření. Obázky byly zvoleny tak, aby co nejvíce odrazovaly od kouření. Na krabičkách je možno vidět mrtvoly, pacienty trpící rakovinou či poškozené plíce. Informoval o tom Úřad pro potraviny a léky (FDA).

Zároveň představil 36 návrhů takových obrázků. Z nichž za pomoci veřejnosti vybere obrázky doplněné varovným nápisem, které pak budou na krabičkách.

Tato změna bude velmi razantní, jelikož v současnosti je upozornění na zdravotní rizika cigaret na krabičkách ve Spojených státech uvedeno většinou jen zboku a malým písmem, které se navíc nijak neodlišuje od ostatních nápisů na balení. Podle zákona schváleného loni ale budou takové krabičky od roku 2012 minulostí.FDA varovné obrázky na cigarety vybere příští rok v červnu na základě vědecké literatury, připomínek veřejnosti a výsledku průzkumu, kterého se zúčastní 18.000 lidí. Výrobci cigaret pak budou mít 15 měsíců na to, aby toto opatření uvedli do praxe. Obrázky by měly zabírat polovinu krabičky, a to jak vepředu, tak vzadu. Varovné nápisy také budou muset tvořit pětinu reklam na tabákové výrobky. V Evropské unii včetně Česka v současnosti musejí krabičky obsahovat jen výrazné textové varování.