I přes zákaz se kouří dál

Od prosince roku 2010 začala plně platit novela o stavebně oddělených prostorách pro kouření. Do té doby měli všichni provozovatelé kaváren, restaurací a další podniků (např. hypermarketů s otevřenými kuřárnami) šest měsíců na provedení požadovaných stavebních úprav. Je to více jak měsíc co vše mělo být splněno, ale všude to tak není...

Mnoho provozovatelů toto zákonné nařízení neakceptuje a hrozí jim tak až desetitisícová pokuta.

Kontroly se provádějí namátkově a pár jich již bylo hygieniky rozdáno.

Kontroly v Moravskoslezském kraji:

V minulém roce se v restauracích v nákupních centrech provedlo 89 kontrol zaměřených na dodržování zákazu kouření. V 21 případech byly uloženy sankce v celkové výši 62 tisíc korun. Nejvyšší činila osm tisíc korun, uvedla Renáta Brablcová z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Důvody?

Nejčastěji postihnutí pokutou uváděli, že se bojí ztráty zákazníků. Navíc velkému hypermarketu nevadí pokuta v kavárně v řádech tisíců, když se jim během několika hodin tato částka vrátí.

Kontroly by se měly provádět častěji a trvat na striktním dodržování. Mnoho z kuřáků si neuvědomuje, že karcinogenní kouř vdechují jejich děti, které si hrají kousek od nich v dětském koutku.

Je to opravdu k zamyšlení, zda je vhodné při průchodu hypermarketem vdechovat cigaretový kouř. Pasivní kouření je jednou z největších hrozeb pro naše zdraví a proto je ho třeba eliminovat.

Evropa a zákaz kouření:

Kouření v Evropě - nekurackerestaurace.cz