Kouření škodí již za několik minut

Vědci v jedné ze studií zjistili, že velmi nebezpečné chemické látky způsobující rakovinu, se začínájí tvořit již pár minut poté, co si lidé cigaretu zapálí. K těmto závěrům přišli podrobnými testy u dvanácti pacientů bezprostředně po vykouření cigarety. Při testech pozorovali tvorbu chemických látek (polycyklické aromatické uhlovodíky - PAU) souvisejících s rakovinou.

Tyto látky se v organismu přetvářejí v jiné chemikálie, které poškozují DNA a jsou spojeny s rakovinou. Podle výsledků k tomu procesu dochází až překvapivě brzo, a to ne v řádu několika let, ale již po 15 až 30 minutách po vykouření cigarety.

Kouření a vliv na tělo - nekurackerestaurace.cz

Unikátní studie

Jednalo se o velmi unikátní studii, ve které byly do lidského metabolismu specificky dodány polycyklické aromatické uhlovodíky při vdechování cigaretového kouře. Pokud se prováděl bez jiných vlivů, jako je například znečištěné ovzduší, aby nebyly údaje zkresleny.

Podle mnohých odborníků by tyto výsledky měly být varováním hlavně pro ty jedince, kteří chtějí s kouřením začít.

"Skoro každý ví, že při dlouhodobém kouření nám hrozí rakovina plic. Jak se ale nyní zjistilo, prvotní fáze přeměn v buňkách nezačíná až za 20 či 30 let, ale jen pár minut po tom, co začneme kouřit," uvedl ředitel společnosti Ash Martin Dockrell.