Čína proti kouření

Čína přešla do útoku proti kuřákům. Podle nejnovějších čísel kouří v Číně 300 milionů obyvatel, z toho ročně jeden milion umírá na nemoci z kouření.

Čínské úřady nařídily producentům filmů a televizních seriálů omezit scény s kuřáky. Úřad pro rozhlas, film a televizi na své webové stránce nařídil tvůrcům těchto médií omezit scény s kuřáky. Objevovat se mohou pouze tam, kde je to pro vykreslení postavy nezbytné.

Čína v minulých letech znásobila tažení proti kuřákům, kdy například zakázala  propagaci tabákových výrobků a výrobcům cigaret neumožňuje sponzorování sportovních akcí.

Kouření v Číně.

Nemoci způsobené kouřením si v Číně podle oficiální agentury Nová Čína vyžádají více obětí než AIDS, tuberkulóza, dopravní nehody a sebevraždy dohromady. Průzkum mezi 11.000 pekingskými středoškoláky přitom ukázal, že poté, co na obrazovce viděli herce zapálit si cigaretu, jich téměř třetina chtěla zkusit kouřit.

Čína před pěti lety přistoupila ke globální protitabákové dohodě, kterou podporuje Světová zdravotnická organizace, a zavázala se, že zakáže kouření ve veřejných vnitřních prostorách i na pracovištích. Do 9. ledna 2011, kdy termín vypršel, se ovšem Pekingu podle čínských médií závazek nepodařilo splnit.