Zdražení cigaret v roce 2011 až o 12 Kč

old/koureni-cigarety-penize-3-denik-clanek-solo.jpg

V Česku poroste cena cigaret od nynější ceny o 12Kč do roku 2014 podle unijní směrnice.

V naší republice musí ministerstvo financí (MF) předložit tuto legislativní změnu vládě a parlamentu ke schválení nejpozději po letních prázdninách. S přípravou novely zákona o spotřební dani proto už začalo a tabákové firmy se obávají, že zdražování bude skokové, ve dvou vlnách vždy o šest korun. Rozumné by však bylo, kdyby zvyšování bylo jen o tři koruny na rok než celých šest, protože pak se zvyšuje riziko pašeráctví. Od 1. ledna 2011 se cena cigaret zvýšila a počet kuřáků se snížil. Někomu větší cena nevadí a bude kouřit dál a někteří jsou názoru, pokud krabička cigaret nebude stát přes sto korun tak nepřestanou s kouřením, ale já osobně si myslím, že i kdyby stály cigarety přes sto korun, ten člověk si je koupí vždycky. Buď chce přestat hned, nebo nikdy.

Podle nové směrnice EU bude postupně zdražovat i tabák, u nějž minimální spotřební daň musí do roku 2018 stoupnout z 32 na 60 eur za jeden kilogram. Třicetigramový paklík nejběžnějšího tabáku tak v ČR zdraží z 69 na 83 Kč. A to je razantní zna. 

Další novinkou bude i zdanění tabáku, který se používá na vykuřování skleníků a lidi si ho balí do papírku a kouří místo krabičkových cigaret. Vychází je to levněji, ale zase je to pracnější. Do konce března se budou ještě doprodávat zásoby krabiček se starými kolky. V dubnu však už nepůjde nikde v republice sehnat cigarety za dnešní ceny, ale jen o tři koruny dražší,“ očekává Provazník.

Další letošní novinkou také je, že obce mohou zakázat kouření na veřejných prostranstvích, kde se shromažďují děti a mladiství a kde potají kouří. Tato novinka vyplývá z novely antikuřáckého zákona, která nabude 1. Července. Kouření pak bude zakázáno na diskotékách a na sportovištích. Zákaz bude i ve společných prostorách bytových domů. Kuřáci, kteří si zapálí cigaretu od 1. Července na zastávce autobusu či na nádražním nástupišti pokuta hrozit nebude, zákaz se totiž omezí jen na kryté zastávky a na kryté perony.