Naši stvořitelé, kuřáci nebo nekuřáci?

old/photo-ashx.jpeg

Pár, který si chce počít dítě, by se měl zauvažovat zda kouřit či naopak. U mužů to není tak důležité, jelikož se toxické látky nedostávají přímo k plodu jako u ženy a proto by nastávající maminka neměla kouřit a už vůbec né užívat drogy, pro zdraví svého dítěte. Tímto nebudeme nadržovat mužům, kteří mají také podíl na tomto problému. Pro zdraví dítěte by měli přestat oba. Kouření rodičů negativně ovlivňuje vývoj a zdraví novorozenců. Podle výsledků mezinárodní studie , na níž se podíleli i odborníci z Masarykovy univerzity v Brně zkoumali víc než pět tisíc párů a jejich potomků v Brně a na Znojemsku. Tyto zkoumané děti kuřaček mají menší porodní váhu až o 100g, jsou až o 1,3cm menší a dokonce mají menší mozkovku než dětí nekuřaček.

Tyto ženy byly i více nervozní před porodem a udávaly větší strach při začátku porodních bolestí i po návratu z porodnice. Bezdůvodně se rozčilovaly a pociťovaly vnitřní napětí. Navíc v prvním půl roce života bylo více hospitalizací dětí u kuřaček.

Tatínci dětí ať si nemyslíte mají také podíl na této problematice. Neznamená, že když kouří žena tak může za to jen ona, i vy pánové se nad tímto problémem zamyslete než budete chtít dítě. Jak uvedl vedoucí Výzkumného pracoviště preventivní a sociální terapie Lékařské fakulty MU Lubomír Kukla, i zdraví dítěte poškozují rovněž kouřící otcové. U těchto dětí se více vykytuje nádorové onemocnění a samozřejmě je také větší výskyt vrozených vad. Děje se to z důvodu, že látky z cigaret ovlivňují DNA ve spermatu a dítě, které se narodí kuřákovi a kuřačce je v podstatě už závislé na nikotínu od narození. Nejhorší co může pro bezbranné dítě, které nemělo volbu rozhodnutí je kouřící matka po porodu. Mléko kuřaček obsahuje až 3x více toxických látek,než mléko od nekuřaček, které dítě dostává hned po narození, uvedl Lubomír Kukla. Tyto matky si pak následně stěžovaly na nemocnost svých dětí v prvním půl roce života.

 

Následně v dalším období života těchto dětí bylo zpozorováno víc problémů a to například hyperaktivita, nesoustředěnost, impulzivost a dokonce i agresivita. Tento problém se neřeší tak důsledně jako matka drogově závislá, které je její život a život dítěte lhostejný. Takové matky nechodí ani do poradny. Do mezinárodní studie se jen v Brně zapojilo 3645 těhotných žen, z nichž v období do otěhotnění kouřilo 42 procent, přičemž devět procent vykouřilo více než krabičku denně. Po zjištění gravidity nekouřila celá polovina, pět procent z celkového počtu žen kouřilo více než dvacítku denně i v těhotenství.

Odborníci sledují páry i jejich děti od prenatálního růstu a pokračují až do 19 let věku. Posledním narozeným bude 19 let zhruba za rok. Studie probíhá v šesti evropských zemích, sleduje na 40 000 dětí. Šíře jejího záběru nemá obdobu.

 

Takže budoucí maminky a tatínkové, zamyslete se dřív nad tímto problém a zdraví vašeho dítěte dejte na první místo.