Zahulíme, uvidíme aneb Kouření dětí a mladistvých

old/196788-top-foto1-o7brd.jpg

Určitě se Vám už stalo, že Vás na ulici zastavilo sotva patnáctiletý chlapec s otázkou „Nemáš prosím cigaretu?“ a pozastavili jste se někdy nad tím proč kouří v tak útlém věku? Zaráží Vás vidět cigaretu u mladých dětí? Stojíte na zastávce autobusu a říkáte si kde to jenom mohl sebrat?

Z velké většiny to tyto děti vidí u jednoho z rodičů nebo se v partě cestou ze školy dohadují, kdo si dá „šluka“ z tátovy ukradené cigarety. A co taková reklama na tabákové výrobky? V této době už ji je mnohem méně než kdysi, ale na mladé působí televize a tam si hlavní hrdinové zapalují jednu za druhou a i přesto jsou obdivování tak proč by nemohli být i oni že ano.

 

Podle průzkumu Úřadu pro kontrolu tabáku se mezi mladistvými kuřáky celkově odhaduje, že přibližně 53 % kuřáků zkusilo cigarety kolem 15 let věku a 7 % dokonce do 11 let.

Od počátku 21. století je nezákonné prodávat cigarety osobám mladším 18 let. I kyž je to k neuvěření tyto „děti“ nemají žáden problém s koupí cigaret. Jen málokdo se už ptá na občanku jelikož mnohdy člověk vypadá na více než mu je.

Průzkum však ukázal, že 16 % mladistvých věku 12 až 17 let kouří. Průzkum se zabýval zdroji cigaret a zjistil, že 11 % z nich si kupuje cigarety v supermarketech, 11 % ve večerkách a 6 % na benzinkách.

Mladí kuřáci si obvykle cigarety kupují cestou do nebo ze školy.

Když to shrnu děti to vidí u starších a myslí si, jak jsou super, že kouří, ale neuvědomují si, že ten starší už s tím třeba přestat nemůže. Ovšem dnešní děti mají své hlavy a jak sami říkají, "víme co dělame a máme to pod kontrolou." Pravda je jinde, ale pokud budou vystavovány takovému vlivu okolí a médií nemůžeme čekat nic jiného. Smutné, ale pravdivé.