Nekouří se ani na ulici

Kuřáci, kteří se chytsají na dovolenou za hranice, by si nejprve měli zjistit, jak je na tom jejich cílová destinace se zákazem kouření. Jedna zapálená cigareta totiž může v některých zemích přijít draho. Jeden z nejpřísnějších zákonů má Španělsko. Kouřit se tu nesmí v restauracích, barech, ani na dikotékách. Tomu kdo nařízení poruší hrozí pokuta od 750 až do 15milionů korun. Španělská vláda očekává, že díky tomuto zákonu by příští rok mohlo přestat s kouřením až 3 miliony Španělů.

S cigaretou v ruce se lidé neprojdou ani na americkém Long Islandu, kde platí zákaz kouření na hlavních ulicích, náměstích i plážích. Od 23.5 2011 platí podobný zákon i ve městě New York.
Nekuřácké jsou i restaurace a bary v Anglii, kde paltí protikuřácký zákon už několi let. ,Zákon všichni respektují. Mně osobně to velmi vyhovuje, protože v restauracích je hned lépe. Moji kamarádi kuřáci chodí ven a nikho jsem neslyšel, že by si stěžoval, " pochvaluje si Steven Lees z Manchesteru.

Kouření u nás zabije ročně asi 18.tisíc lidí. O 15-18 let si v průměru kuřáci zkracují život. Jen na nemoci způsobené kouřením každý rok zemře asi 18.tisíc lidí. Nemocnicemi, které s kouřením souvisí, trpí lidí mnohem víc. Například onemocněním srdce a cév u nás trpí téměř 3/4 milionu lidí. Riziko úmrtí na tyto nemoci kouření ztrojnásobuje,, alarmující je, že tyto nemoci postihují stále mladší lidi. Infarkt či mrtvice nejsou vyjímkou u 40 letého pacientam, "varuje lékař ze všeobecné fakultní nemocnice.

Kde se nekouří

Chorvatsko, Řecko - kouřit se smí jen v zahraních restauracích, na terasách a plážích
Slovensko a Itálie - kouřit lze jen v ktomu určených místnostech
Francie, Velká Británie, Irsko, Nizozemsko - úplný zákaz kouření ve všech restauracích, barech a kavárnách
Rakousko a Portugalsko - pro menší podniky platí mírnější pravidla
Belgie - přísnější opatření se zavedla teprve loni