Kdo kouří odvede státu více

old/12975773.jpg

Člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník přišel s návrhem, že kuřáci by měli platit vyšší zdravotní pojištění než nekuřáci. Senátor ODS Jaroslav Kubera i poslanec ČSSD Vítězslav Jandák si myslí, že se Zámečník zbláznil. Jeho nápad se nezamlouvá ani odpůrci kouření Borisi Šťastnému.

„Jestli pan Zámečník pije čevené a bílé víno, tak by konečně mohla být zavedena nějaká daň z vína, která tady je nulová. Když s takovou pitomostí přijde nějaký politik, tak to je blázen, ale když to řekne ekonom, tak to je superblázen. Ti, co váží o pár kilo víc by také mohli platit něco navíc a kdo žere bůček, by měl taky platit. Řidiči by taky měli více platit, také způsobí dost úrazů a úmrtí. Domácí kutilové by měli platit třikrát víc, protože si pořád uřezávají prsty pilami a padají ze střechy a pak jsou na vozíčku a to také stojí spoustu peněz. Ať už jdou s těmito nesmysly fakt do háje. Ať už se všichni tyhle blázni vrátí zpátky na zem. Už nám jdou na nervy," řekl ParlamentnímListům.cz Kubera, který si v úvodu svého vyjádření zapálil cigaretu.

Skončí to popravami

Sportovci si také udělají každou chvíli úraz, ať také platí víc, míní senátor. „Kuřáci platí spoustu daní, když přestane kouřit, tak zdravotnictví do tří dnů zkolabuje. To není jenom spotřební daň, ale i daň z příjmu a DPH. Výroba krabičky stojí pět korun a prodávají ji za osmdesát. Pan prezident říkal správně, ať to tedy zakáží, když to jsou takoví frajeři. Jenže oni to nezakáží, je baví hrabat z toho ty peníze. Ať páni ekonomové vymýšlí něco pozitivního, a ne takové blbosti," dodal Kubera.

Poslanec Vítězslav Jandák z opačného politického spektra má podobný názor jako jeho pravicový kolega. „Já se bojím jedné věci, že tahle země není posvěcená. Že se tu rodí v poslední době jedna blbost za druhou. Mám strašný strach i o pana Zámečníka. Platíme dost ve spotřební dani. Já říkám: jednou to v této zemi skončí popravami, věřte tomu," řekl ParlamentnímListům.cz Jandák.

Šťastný navrhuje novelu zákona

Zámečníkův návrh se nelíbí ani odpůrci kouření, poslanci ODS Borisi Šťastnému. „Pana Zámečníka si vážím jako ekonoma, nicméně státnice z medicíny by nesložil. Je totiž nezpochybnitelné, že neexistuje žádný způsob, jak zpětně prokázat, zda někdo kouřil, nebo nekouřil. Neexistuje žádný stát na světě, který by takto postupoval," řekl redakci poslanec Šťastný.

Podle něho by řešením byla novela zákona o rozpočtovém určení daní. Část spotřební daně z tabákových výrobků by pak šla do systému veřejného zdravotního pojištění. „Kdyby se takto přesunula jedna koruna z každé krabičky prodaných cigaret, zdravotní pojišťovny by měly během sekundy dvě miliardy navíc. Změna v tomto zákoně by znamenala změnu jednoho paragrafu. Již jsem jsem to v minulosti navrhoval, ale nikdo na to neslyšel," dodal Šťastný.

Podle Šťastného je tedy řešením takzvaná „dedicated tax", tedy aby prostředky, které jsou vybrány z něčeho, aby byly použity ke stejnému účelu. Šťastný také upozorňuje na to, že například číšník nekuřák, který pracuje v zakouřeném prostředí, vdechuje podobné hodnoty oxidu uhelnatého jako kuřák. Po půl roce podle Šťastného již nelze zjistit, zda dotyčný člověk kouřil. Podle Šťastného tedy není řešením zvýšení výše pojistného pro kuřáky, ani případné slevy pro nekuřáky.

kouření způsobuje rakovinu