Vyšší pojistné na zdravotní pojištění pro kuřáky? Proč ne?!

old/koureni-cigarety-penize-2-denik-clanek-solo.jpg

Kuřáci jsou mnohem častěji a mnohem více nemocní než nekuřáci. Věci veřejné proto navrhují zvýšit sazbu na zdravotní pojištění u kuřáků.

Na základě internetového referenda, které proběhlo 21. července 2011, v němž hlasovali registrovaní příznivci Věcí veřejných, nesouhlasí více než polovina hlasujících se zvýšením pojistného pro kuřáky.

Velkým nedostatkem tohoto návrhu je, že by nekuřáci museli dokazovat, že opravdu nekouří. Museli by se zúčastňovat pravidelných lékařských prohlídek, kde by podstoupili test, na jehož základě lékař a pojišťovna stanoví, jestli nekuřák splňuje podmínky pro nižší pojistné než kuřák.

Pomocí testů se dá snadno odhalit kuřák. V jeho těle s totiž udržují metabolity vznikající při kouření a tyto metabolity lze v těle najít i po několika týdnech. Navíc lékař může podle koncentrace metabolitu může zjistit, jestli se jedná o pasivního kuřáka nebo silně závislého kuřáka.

Návrh Věcí veřejných má však řadu odpůrců, kteří tvrdí, že se jedná o zásah do soukromí každého člověka. Někteří odpůrci dokonce navrhují, aby vyšší zdravotní pojistné platili také obezní lidé, konzumenti alkoholu a řidiči, jezdící vysokou rychlostí, neboť ti všichni se vědomě ohrožují na zdraví...