Ideální protikuřácký zákon? Zákaz kouření v restauracích, říká poslanec Boris Šťastný

old/129757730.jpg

Poslanec Boris Šťastný bojuje za práva nekuřáků v Česku už roky a jeho cílem je úplný zákaz kouření ve veřejných prostorách včetně restaurací. Nezakouřené restaurace jsme mohli mít už téměř rok, kdyby poslanci schválili jeho poslední novelu tabákového zákona beze změn. Jenže místo toho jsme se dočkali pouze informačních nálepek na dveřích podniků. Boris Šťastný se však v boji proti tabáku na veřejných místech nevzdává a připravuje další novelu. „V jejím prosazení jsem optimističtější než dřív,“ říká poslanec.Již delší dobu upozorňujete, že nejste spokojen se současnou právní úpravou kouření na veřejných místech. Proč? Já jsem byl hlavním navrhovatelem současné novely takzvaného tabákového zákona, který se zabývá ochranou nekuřáků ve společnosti. Touto novelou se podařilo prosadit hodně změn k lepšímu, přesto s některými věcmi nemůžu být spokojen. Za nejdůležitější problém pokládám fakt, že u nás stále zůstávají nekuřácké restaurace. Můj původní návrh, který počítal s úplným zákazem

Co momentálně děláte pro to, abychom takový zákon měli?

V tuto chvíli za sebou máme necelý rok platnosti novely a já jsem pokládal za férové umožnit, aby zákon platil alespoň rok. V létě chci provést analýzu a v průběhu září bych rád předložil návrh další novely, která by umožnila dořešit některé problémy, které analýza ukáže. Co se týče omezení kouření v restauracích, rád bych postupoval ve dvou fázích. Okamžitě chci předložit návrh, který by zakazoval osobám mladším 18 let pobyt ve všech restauracích, kde je povoleno kouřit. To přinese ochranu dětí a mládeže a větší tlak na provozovatele. V druhé fázi navrhnu, aby nejpozději od ledna 2014 byly všechny restaurace u nás nekuřácké, tak jak je to běžné v jiných zemích.

boris šťastný

Nepřipadá vám zákaz návštěv restaurací dětem do 18 let jako příliš tvrdé opatření?

Dítě nemá šanci se rozhodnout, zda někam půjde nebo nepůjde. A jestliže není zodpovědný rodič, nezbývá, než aby zasáhl stát. Přijde vám jako tvrdé opatření, že musíte v autě použít bezpečností pás? Proč musíte v automobilech používat dětské sedačky? Stát se jen snaží určitou měrou plnit své poslání a chránit zdraví veřejnosti. Je to klasická regulace. Tak jako dnes nemůžete prodávat alkohol a cigarety mladistvým, tak by děti nemohly být přítomny v prostorách, kde se kouří.

Nepotrestáte tak ale spíše nekuřáky? Děti přece nemohou za to, že stát v restauracích povoluje kouřit.

To není trest, ale snaha o ochranu života a zdraví lidí. V tomto případě dětí, které se nemohou samy rozhodnout, kde budou či nebudou trávit svůj čas.

Jakou myslíte, že máte tentokrát šanci prosadit úplný zákaz kouření v restauracích?

Bude velmi záležet na mnoha faktorech, ale nyní jsem optimističtější než kdy dříve. Poprvé totiž vidím významnou podporu ministra zdravotnictví. Všichni tři předchozí ministři a ministryně nebyli nakloněni tvrdé regulaci kouření a ochraně nekuřáků. Navíc došlo k významné obměně sněmovny a veřejné mínění je také na naší straně. Je ale potřeba mít 101 hlasů. Jsem totiž přesvědčen, že jakýkoli zákon regulující kouření bude vetován prezidentem a bude třeba jeho veto přehlasovat.

Proč myslíte, že je u nás takový odpor k omezení kouření na veřejných místech?

Já nevidím ten odpor plošně, ale selektivně. Myslím si spíš, že postupně mizí. Nedělejme si iluze, jsou země Evropské unie, které jsou na tom podstatně hůř. Například v Rakousku dnes můžete nakupovat cigarety v automatech na ulici bez kontroly věku.

Zmínil jste také, že chcete, aby šla jedna koruna z každé krabičky cigaret na zdravotní pojištění. Kdy toto opatření navrhnete?

S tímto návrhem jsem už seznámil ministra zdravotnictví a v příštím týdnu ho navrhnu i ministrovi financí. Bez jeho podpory totiž není možné takovou věc prosadit. Považuji přesun určité částky za spravedlivou daň. Myslím, že by to ocenil i každý kuřák, který by si tak přispěl třeba na léčbu onemocnění nebo i na léčbu závislosti. I když já osobně jsem proti tomu, aby byla léčba kouření hrazena ze zdravotního pojištění, protože pak si ho nikdo neváží.