Doktoři, kouříte? V USA práci nenajdete

old/house.jpg

V USA vládne nový trend, ke kterému se houfně přidávají další a další nemocnice. Veškerý personál nemocnic musí při přijímacím pohovoru projít i testem na nikotin. A pokud je pracovník přistižen při kouření v pracovní době, je bez milosti vyhozen.

Odmítání kuřáku, když žádají o práci, už se dostalo na stůl i nejvyšším institucím. Jedná se o tom, jestli je etické vyčleňovat kuřáky z přijímacích řízení. Zatím přesně není jasné, kolik nemocnic už se dalo do boje s kouřením tímto způsobem. Ale od loňska na nové podmínky přijímání přistoupilo osm států. Mezi nimi například Texas, Florida a Georgia. Informuje o tom deník New York Times.Cigareta = vyhazov

Žadatelé o práci musí při přijímacím řízení projít testem moči na nikotin, a pokud jsou v pracovní době přistiženy s cigaretou, čeká je výpověď. Mnohé organizace, kupodivu i nekuřácké, to považují za nepřijatelný zásah do soukromí. Nemocnice se však brání, že tím chtějí snížit výdaje, které ročně zaplatí za pracovníka-kuřáka. Jedná se o částku v přepočtu přibližně 60 000 korun na zdravotní výdaje a nižší produktivitu práce. Reagují na dlouhotrvající neúspěch prostředků pro boj s kouřením, jako jsou zákaz kouření na pracovišti a nabídky odvykacích programu.

 

"Nezaměstnanost také škodí zdraví."

Profesor Bostonské univerzity Michael Siegel ale podotýká: "Pro kuřáky bude velice těžké získat práci. A pokud nemocnice jednají v rámci zdraví, tak by si měly uvědomit, že nezaměstnanost má také neblahý vliv na zdravotní stav."

Clevelandská klinika přestala kuřáky přijímat v roce 2007. Jak řekl její vedoucí do The New York Times: "V posledních třech až šesti měsících přibylo tazatelů, kteří chtěli vědět, jak naše podmínky překonat." Nejspíš nezbývá nic jiného, než přestat kouřit.

Komentáře