Jedině úplný zákaz je účinný

old/smoking.jpg

Poslanci pracují na kompromisu upravující takzvaný protikuřácký zákon do podoby, které by ve sněmovně dali zelenou. "Pomůže jen úplný zákaz kouření v restauracích" říkají odborníci na kouření.

Je velmi pravděpodobné, že cigarety z barů a restaurací úplně nezmizí, jelikož zákonodárci už normu dvakrát vrátili k přepracování. 

Může to tenhle kompromis skutečně vyřešit? "Ze zkušeností vím, že taková opatření nezabírají," tvrdí psycholog Ladislav Csémy z Psychiatrického centra v Praze.
"Pomůže jen absolutní zákaz," dodává Hana Sovinová, lékařka ze Státního zdravotnického ústavu.

Umírají i nekuřáci


To dokazují i alarmující čísla. V důsledky kouření zemře v České republice ročně 18 tisíc lidí, z toho dva tisíce nekuřáků.

Velké nebezpečí hrozí i lidem, kteří v restauracích pouze pracují. "Všichni zaměstnanci, kteří jsou tam osm hodin denně vystavení kouři, a nejsou třeba ani kuřáci, mají několikanásobně zvýšené riziko, že onemocní rakovinou plic. A to je nefér," říká psycholog Csémy.

Výzkumy pak také prokazují, že 75 procent mladých lidí se pravidelně pohybuje v zakouřeném prostředí, tedy velmi často v restauracích, a to je ze všech věkových skupin zdaleka nejvíc.

Bude se kouřit i na úřadech?


Hospodářský výbor, který stojí za  dosavadním přerušením jednání o normě, požaduje aby majitelé restaurací mohli vybrat, zda budou jejich podniky kuřácké či nikoliv.Také by rádi znovu zavedli možnost kouřit ve státních budovách, úřadech, na radnicích nebo v bankách či pojišťovnách.