Poslanci usilují absolutní zákaz kouření v restauracích

(aktualne.cz) Praha - Poslanci zdravotního výboru sněmovny doporučí schválit absolutní zákaz kouření v českých restauracích a hospodách.

Vzkázali sněmovně, aby se zachovala totožně jako většina evropských států a zakázala bez výjinmky kouřit v barech.

Kouření v restauracích je například zakázáno ve Velké Británii, Irsku, Francii, Itálii, Norsku, Finsku, Švédsku, USA a Kanada jsou na tom obdobně.

"Naše usnesení je jen doporučení, ale odpovídá evropským standartům. Udělám pro schválení absolutního zákazu na plénu maximum, stát se může cokoliv," míní poslanec Boris Šťastný (ODS).

Poslanci přitom zvažovali hned několik možností od zákazu bez výjimky až po svobodné rozhodnutí majitele restaurací.

"Jako největší kompromis, který by plénum mělo přijmout, vidím můj původní návrh, který počítá se stavebně oddělenými částmi restaurace pro kuřáky a nekuřáky," věří poslanec.
Kuřáci před hospodou není dobrý příklad pro ostatní příklad.

"Osobně bych byl pro absolutní zákaz s možností koupit si od státu licenci na zavedení kuřáckého baru například," dodal šéf výboru a exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Nesouhlasila například poslankyně ODS Jana Rybínová. "Když kouření v restauracích úplně zakážeme, kuřáci vyjdou ven a děti, které do hospod nechodí, ale po ulicích ano, v nich budou mít vizuální příklad. Navíc omezujeme podnikatele," argumentovala.

Dle loňského zákona, který omezil v Česku kouření na veřejných místech, zastávkách a budovách, může v restauracích stále fungovat aspoň jeden stůl jako kuřácký a další vedle jako nekuřácký.

Novela přináší grafické značky, které budou označovat místa pro nekuřáky taktéž jako dopravní značka.