V Bílém domě už kouřit přestanu, slíbil Obama

old/white-house.jpg

(aktualne.cz) Washington - Nově zvolený prezident USA Barack Obama v předvolební kampani zdůrazňoval ekologii a v programu plánoval také zavádění nejmodernějších technologií do amerického zdravotnictví.

S tím se ale příliš neslučuje fakt, sedmačtyřicetiletý politik má problémy zbavit se vlastní kuřácké závislosti. Přiznal se v pořadu Meet The Press, který odvysílala televize NBC.

"V Bílém domě kouřit přestanu"

Obama už podle jeho slov kouří dvacet let a ikdyž slíbil, že cigarety definitivně odloží, zatím se tak nestalo. Na otázku, jestli už přestal s kouřením, Obama vyhýbavě odpověděl: "Přestal, ale občas se stane, že z toho vypadnu." Odpověď zpestřil širokým úsměvem. "To znamená, že jste nepřestal?" pokračoval moderátor. "Tak nějak," dodal muž, který se stane prezidentem již 20. ledna. Téhož dne také začne pracovat v Bílém domě, kde je kouření důrazně zakázáno. "Porušovat tento zákon mě v Bílém domě neuvidíte," dodal budoucí prezident.

V předvolební kampani byl Obama nesčetněkrát viděn, když žvýkal nikotinovou žvýkačku. Ta, jak tvrdí výrobce, zeslabuje u odvykajících kuřáků touhu po pravidelné nikotinové dávce.


Obama a jeho zlozvyk


Spojené státy se staly průkopníky v zákazu kouření na veřejných místech a budovách. Poslední americký prezidente, který pravidelně kouřil, byl v polovině sedmdesátých let Gerald Ford.

Obama vs. Clintonová

Pokud Obama nepřestane se svým zlozvykem, mohl by se dostat do sporu mimo jiné i s příští ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Ta je známá svou alergií na cigarety a kuřáky. V devadesátých letech vyzývala hollywoodské filmaře, aby jejich postavy ve filmu byly nekuřácké a nedávaly tím tak špatný příklad celosvětové mládeži.


Jako další známý politik viděn s cigaretou byl např. exprezident Václav Havel nebo expremiér Miloš Zeman.