Řecko uplatní zákaz kouření na veřejnosti

old/greece-health-tobacco-ban-23517.jpg

(novinky.cz) Atény - V Řecku začne platit zákaz kouření ve veřejných prostorách. Opatření, které se týká restaurací, kaváren, diskoték i nočních klubů, vstoupí v platnost 1.7.2009 namísto 1.1.2010.

Zákon příjde dřív

"Rozhodli jsme se, že to spustíme o šest měsíců dříve. Lidé tráví v létě více času pod širým nebem, uplatnění nařízení by tak mělo být snazší,“ oznámil řeckému rozhlasu ministr zdravotnictví Dimitris Avramopulos. Účel je ochránit nekuřáky podle příslušných směrnic EU.

 

 

Právě Řecko patří v EU k zemím s nejvyšším počtem kuřáků na osobu. Podle ministerstva zdravotnictví kouří skoro 50% dospělých Řeků. Díky kouření v Řecku umírá ročně až šest tisíc lidí.

K dnešnímu dni už je v zemi zakázáno kouření v nemocnicích a autech taxislužby. Dosavadní protikuřácká nařízení či doporučení Řekové spíše ignorovali. Kupříkladu v Aténách byste jen stěží nalezli bar, kde se nekouří.

Vysoké pokuty za porušení zákazu

Avramopulos však slibuje, že úřady teď budou postupovat velice přísně. Přestupky proti nařízení budou stanoveny až na 20 tisíc eur (510 tisíc Kč) pokuty.