Evropská Unie doporučuje

old/jak-skodi-pasivni-koureni-2006-05-04-thumb.jpg

Pasivní kouření je jednou z nejrozšířenějších příčinou úmrtí a chorob v EU, kterým se dá omezit.

Vznik rakoviny plic a srdečních onemocnění u nekuřáků se zvyšuje díky chronickému pasivnímu kouření v průměru o 20-30%.“ píše se v tiskové zprávě Evropské komise.Na Západě jsou o krok napřed

Kouřit v uzavřených veřejných prostorách, jako jsou restaurace a bary, pracoviště nebo úřady nakládá, každý členský stát EU po svém. Skotsko a Irsko jsou na první pozici v boji proti veřejnému kouření. V letošním roce by se měl Skotský zákaz rozšířit na celé území Velké Británie.  
       
Švédsko, Itálie a Malta mají oddělené místnosti pro kuřáky, které musí mít uzavíratelné dveře a oddělený ventilační systém.

Právě bary a restaurace však přestávají být v neustále rostoucím počtu zemí a regionů útočištěm pro kuřáky. Ve Francii už vyšla do ulic „cigaretová policie“, která má kontrolovat  dodržování zákonů zakazujících kouření na pracovištích, úřadech a ve školách. Ty jsou platné již řadu let, nicméně Francie nebyla k jejich dodržování příliš přísná. Restaurace příjdou na řadu od ledna 2008.

Jak jsou na tom Češi

Česká republika sice zakazuje kouření na úřadech, zastávkách atd., nicméně kouření na pracovištích záleží na majiteli. Ovšem většina firem preferuje nekuřácké prostředí. 

Evropská unie nedává žádné příkazy ani neupravuje legislativu, pouze vydává doporučení a nezávazná rozhodnutí.