Nekuřáci v ohrožení!!!

old/koureni2.jpg

Pokud žijete s kuřáky v jedné domácnosti, může vás ohrozit mrtvice. Tvrdí to americká studie, která se zabývá výzkumem pasivního kouření, zveřejnila agentura Reuters

Riziko mrtvice u lidí, kteří nikdy nekouřili, zvyšuje manželství s kuřákem a to o 42 procent. Riziko se zvýší, pokud jste bývalý kuřák a žijete s člověkem, který kouří. Lidé v této situaci jsou na tom defakto skoro stejně jako kdyby sami kouřili, uvádí studie publikována v časopise American Journal of Preventive Medicine.

Rakovinu plic může způsobit i pasivní vdechování kouře


"Konec kouření pomůže nejen vašemu vlastnímu zdraví, ale i zdraví vašich blízkých," říká vedoucí studie Maria Glymourová.

Výzkumem se zabývala devět let a účastnilo se jej 16 225 lidí. Všichni zúčastnění byli starší 50ti let a nikdy neprodělali mrtvici.

Do této chvíle se společnost věnovala spíše kuřákům, nicméně život ukázal, že pasivní kouření může být stejně nebezpečné jako aktivní. Následkem je zvýšení rizika rakoviny plic, nosních dutin, zánětu dýchacího ústrojí nebo srdečního onemocnění, potvrzuje to zpráva americké lékařské komory z roku 2006.

První studie, která se zabývala pouze tímto tématem

Studie se zabývala výhradně kouřem z cigaret, nikoliv z doutníků nebo dýmek, upozornila Glymourová. Vědci se zaměřovali pouze na zdravotní rizika manželských partnerů kuřáků.

"Víme, že dětem přináší pasivní kouření řadu zdravotních problémů. Mezi nimi i astma a potíže s dýchacím ústrojím," dodala Glymourová.