V Holandsku bude zákaz kouření. Marihuany se však netýká

old/610x.jpg

Amsterdam - V nizozemských barech, restauracích a kavárnách si už nezakouříte. Holandsko, známé svým svobodným postojem ke kouření marihuany se připojilo k začínajícímu, avšak sílícímu trendu, který omezuje kouření tabáku na veřejných místech.

Odpůrci zákazu tvrdí, že se to projeví na tržbě restaurací, jeho zastánci namítají, že kuřáky v kavárnách nahradí nekuřáci.

Podle jedné studie, kterou uveřejnila BBC těsně před zavedením zákazu, se zvýšil počet kaváren, které jejich majitelé ze strachu před slabšími zisky nabízeli k prodeji.
Jiné studie tvrdí, že návštěvnost v restauracích zůstane stejná a oslabený počet kuřáků vyrovnají nekuřáci, kteří si mnohem častěji sednou do čistějšího prostředí.

Marihuana je stále legální

Pokud provozovatel kavárny nedodrží stanovený zákaz, obdrží nejprve varování. Při opakovaných porušení budou následovat podle holandského zákona zvyšující se pokuty.Zákaz kouření se však netýká návštěvníků tzv. coffeeshopů, kteří zde mohou stále kouřit marihuanu, ale pouze v cigaretě, ve které nebude přimíšen tabák.

Držení marihuany je sice v zemi trestné, ale za malé množství nejsou kuřáci stíháni. Zakouřit si také můžete v licencovaných kavárnách.