Vyšší návštěvnost díky zákazu kouření

old/limerestaurantfull26l.jpg

Návštěvnost se zvýšila pouze v zemích, kde platí zákaz kouření. U nás by to mělo být stejné, předpokládají odborníci.

Lékaři, kteří stojí za peticí Stop kouření, tvrdí, že návštěvnost barů a restaurací zvýší právě zmiňovaný zákaz kouření ve veřejných prostorách, protože se jim přestanou vyhýbat nekuřáci, kterých je většina.

"Jediné, co se tam snížilo, jsou tržby prodejců cigaret a výskyt infarktu
myokardu", řekla novinářům Eva Králíková z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Diskriminace vs. ochrana


"Nechceme diskriminovat menšinu populace, která se dobrovolně rozhodla pro kouření, chceme však chránit většinu, která nekouří," je v petici, ve které je podepsáno přes 29 tisíc lidí.

Pasivní kouření způsobuje nádory a poškození cév, může ublížit astmatikům, dětem a starším lidem. "Stačí vejít do silně zakouřené místnosti a můžete dostat infarkt," dodala Králíková.

Do nezakouřené restaurace?


Pro ty, co si nechtějí dát kafe nebo něco k jídlu v zakouřeném prostoru, mají možnost navštívit restaurace a kavárny propagující zdravý životní styl, kterých zrovna moc není.

Z průzkumu společnosti Mori vyplývá, že zákaz kouření na veřejných místech by podpořila 69 procent lidí včetně poloviny silných kuřáků. O 20 procent méně je pro zákaz kouření v restauracích.

Statistiky

Kouření: každoročně 18 000 mrtvých
Podle statistik kouří zhruba čtvrtina české populace, mezi mladými od 15 do 18 let dokonce polovina. Kouření každý rok zabíjí minimálně 18 tisíc lidí v ČR, kvůli pasivnímu kouření asi dva tisíce lidí. Náklady na léčbu kouřením zapříčiněných
onemocnění dosahují devíti miliard korun ročně.