Restaurace kuřácké i nekuřácké

old/thank-you-for-smoking.jpg

Novinky.cz - Majitelé restaurací budou mít možnost výběru, zda budou jejich podniky kuřácké či nekuřácké. Bude to díky novele, kterou v pátek schválil Senát. Každá restaurace tudíž bude muset být restaurace označena příslušnou nálepkou. Novelu ještě musí podepsat prezident.

Novela protikuřáckého zákona je výsledkem dlouho vyjednávaného kompromisu. Kromě přenesení zoodpovědnosti zákazu kouření na restauratéry dále zpřesňuje definici veřejných míst, kde se nesmí kouřit, zpřísňuje sankce pro prodejce, kteří podají alkohol či tabák dětem, a nově vymezuje, co jsou kuřácké potřeby.

Ze tří navržených podob vybrali zákonodárci tu nejmírnější, která nechává na provozovateli zařízení, zda jeho podnik bude kuřácký, nekuřácký či bude  nabízet obě eventuality. Zákon by měl začít platit od července 2010.

Ve hře byly tvrdší verze zákona

Z členských zemí EU platí zatím úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních  například v Británii, ve Švédsku, ve Finsku, ve Francii či ve Slovinsku. V Evropě platí zákaz také v Chorvatsku a Černé Hoře.V Česku se nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno. Podle statistických údajů kouří čtvrtina Čechů.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře každý rok na následky kouření více než pět miliónů lidí.