Přísný zákaz v Polsku

old/zfugawa0wl7baq63922uyplgo1-500.jpg

Varšava - Polští poslanci začli pracovat na protikuřáckém zákoně, který se má týkat zákazu v restauracích, barech, kavárnách, diskotékách a v klubech.

První verze měla povolit kouření na vyhrazených místech, ale poslanci chtějí být radikálnější a zakázat jej úplně, uvedl poslanec Aleksander Sopliński z vládní Polské  lidové strany. Při porušení hrozí pokuta 100 zlotých (asi 640 korun) a majiteli podniku dokonce až 20.000 zlotých.

Protikuřácký zákon má velké šance uspět, potvrdila Gazeta.pl. Podle návrhu zákona by se na místech, kam chodí lidé do práce, smělo kouřit jen v kuřárnách. Zda by je ale zaměstnavatelé zřídili, by bylo jen na nich.
 
Na krabičkách s cigaretami by se měly objevit drastické obrázky upozorňující na následky kouření, jako je například zmenšenina rentgenového snímku rakoviny plic nebo hrtanu. Zákon by mohl začít platit nejdříve koncem tohoto roku.

Z průzkumu agentury CBOS zveřejněného v roce 2008 vyplynulo, že cigarety kouří skoro každý třetí Polák. V Česku to bylo 29 procent lidí, na Slovensku asi
čtvrtina a v Maďarsku 36 procent.

Úplný zákaz kouření v hospůdkách a barech podporuje 54 procent Poláků, zjistila Světová zdravotnická organizace (WHO).