Přehled nekuřáckých zemí

old/mapa-450.jpeg

Chcete jet do zahraničí? Zjistěte si, kde můžete načichnout kouřem a kde ne.

1) Ve všech veřejných zařízeních včetně restaurací a barů (v některých zemích ale platí různé výjimky):

Dánsko - Zákaz kouření i v barech a v restauracích začal platit od 15. srpna 2007; v oddělených místnostech ale kouřit lze.

Estonsko - Od 5. června 2007 platí zákaz kouření v barech a restauracích s výjimkou podniků, kde budou oddělené místnosti pro kouření se samostatnou ventilací.

Finsko - Zákaz kouření ve veřejných prostorách se od 1. června 2007 týká i barů a restaurací; za přísných podmínek jsou povoleny speciální kuřácké místnosti.

Francie - Od ledna 2008 platí zákaz kouření i v restauracích, barech, trafikách a na diskotékách.

Chorvatsko - Rozsáhlý zákaz kouření v restauracích, na pracovištích a úřadech začal platit 6. května 2009.

Irsko - Od března 2004 se nesmí kouřit ve veškerých veřejných prostorách s výjimkou věznic, psychiatrických zařízení, univerzitních kolejí a klášterů.

Island - "Nekuřáckou" zemí je od 1. června 2007; platí zde zákaz kouření ve všech veřejných zařízeních včetně restaurací.

Itálie - Od ledna 2005 platí zákaz kouření ve veřejných zařízeních, která nemají prostory vybavené stanovenou ventilací.

Litva - Od ledna 2007 platí zákon zakazující kouření na všech veřejných místech včetně barů, restaurací a diskoték.

Makedonie - Zákaz kouření platí od ledna 2005 ve všech veřejných prostorách, v restauracích a barech (mohou v nich však za přísných podmínek vyčlenit prostory pro kuřáky).

Německo - Od 1. ledna 2008 platí zákaz kouření na veřejnosti v devíti spolkových zemích, včetně Bavorska. Na celém území spolkové republiky je zakázáno kouřit na nádražích, na letištích, ve vlacích a taxících stejně jako ve federálních institucích a justičních budovách. Dále si pravidla určují jednotlivé spolkové země samy.

Nizozemsko - Od ledna 2004 zákaz kouření na veřejných místech, mimo jiné na pracovištích; od 1. července 2008 i v barech a restauracích.

Norsko - Jako druhá země Evropy po Irsku zakázala v červnu 2004 kouření i v restauracích a barech.

Rakousko - Od ledna 2009 je zakázáno kouření na všech veřejných místech včetně barů a restaurací.

Řecko - Od 1. července 2009 začíná platit zákaz kouření ve všech veřejných prostorách včetně kaváren, barů a restaurací.

Slovinsko - Od 5. srpna 2007 se nesmí kouřit ve veřejných prostorách; v restauracích a barech jen na speciálních místech.

Švédsko - Zákaz kouření platí ve všech veřejných prostorách, v restauracích a barech od 1. června 2005.

Turecko - Zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách a dalších zábavních místech platí od 19. 7. 2009. Vláda již v květnu 2008 zavedla zákaz kouření v úřadech, dopravních prostředcích a dalších veřejných místech, ale restaurace, bary a podobné podniky dostaly odklad.

2) Ve většině veřejných zařízení, kouření v restauracích a barech ale zákon striktně nezakazuje:

Belgie - Od ledna 2006 platí zákaz kouření na veřejných místech, od ledna 2007 se týká zákaz i restaurací, ale ne kaváren, barů, bister a venkovních zahrádek.

Bosna a Hercegovina - Od roku 2004 platí zákon zakazující kouření na veřejných prostranstvích, ale téměř nikdo ho nedodržuje.

Česko - Kouřit se nesmí ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno. Poslanci v červnu 2009 rozhodli, že restauratéři si budou moci vybrat, jestli jejich zařízení bude kuřácké či nekuřácké.

Kypr - Kouření je od roku 2004 zakázáno ve všech veřejných prostorách s výjimkou restaurací a barů.

Lotyšsko - Zákaz kouření na většině veřejných míst v zemi platí od roku 2006; jeho dodržování je vymáháno od července 2006.

Malta - Od dubna 2005 zakazuje kouření ve veřejných prostorách, výjimku mají restaurace a bary.

Portugalsko - Od 1. ledna 2008 zakazuje kouření v téměř všech veřejných prostorách s výjimkou některých restaurací a barů.

Španělsko - Od roku 2006 se nesmí kouřit na pracovištích; zákon rovněž omezuje kouření v hospodách a restauracích.

Ukrajina - Od října 2005 je zakázáno kouření na veřejných místech a na pracovištích.

Vatikán - Od července 2002 se nesmí kouřit ve veřejných prostorách a v uzavřených pracovních místnostech.

Zdroj: ČTK