Ohleduplná cigareta aneb kouření bez kouře

old/1.jpg

Již od roku 2006 slýcháme v České republice stále častěji o fenoménu e-kouření. Elektronické cigarety nabízí řešení zlozvyku zvaného kouření postupným přechodem na relativně zdravější verzi e-cigaret.

Novinka jménem elektronická cigareta vznikla v Číně jako snaha odstranit z ulic tuny odhozených nedopalků cigaret. K tomuto kroku se Číňané odhodlali, když bylo definitivně rozhodnuto, že se zde budou konat letní olympijské hry v roce 2008. Výsledkem byl vznik elektronické cigarety, jenž byla patentována v roce 2005 a vyráběna od roku 2006.

Elektronická cigareta je k nerozeznání od klasické papírové cigarety, ale narozdíl od klasické není tak zdraví škodlivá. Výrobci e-cigaret tvrdí že, při kouření eletronické cigarety je vdechován pouze čistý nikotin a nikoliv škodlivé látky jako jsou oxid uhličitý, dehet a jiné. S elektronickou cigaretou je možno postupně snižovat množství vdechovaného nikotinu, takže lze krůček po krůčku přestat kouřit úplně.

Princip e-cigarety: Elektronická cigareta se skládá ze 3 částí: náplň, atomizér a baterie. Při potáhnutí z cigarety se ativuje atomizér, ten se zahřeje a přemění kapalnou náplń na plynnou, která je následně vdechnuta. Dokonce světelná dioda na přední části imituje žhavý konec zapálené cigarety. Kuřáci tedy zažijí stejný rituál jako při kouření tabákových cigaret, a přitom šetří životní prostředí a neobtěžují tím své okolí.

Podle vědců ale tyto tabákové výrobky nejsou zcela neškodné. Na to, že elektronické cigarety mohou obsahovat i stopy jistých rakovinotvorných látek upozorňuje např. i studie otištěná v posledním čísle britského Medical Journal.

Vzhledem k tomu, že neexistují žádné seriózní studie potvrzující bezpečnost či jakýkoliv pozitivní účinek e-cigaret, rozhodly se některé země, jako např. Austrálie a Hong-Kong, prodej těchto cigaret zakázat. Co se týče České republiky, kouření e-cigaret je v módě a kouřit se dá prakticky kdekoliv a to i na místech, kde je kouření klasických cigaret zakázáno.

Je pouze na rozhodnutí kuřáků, zda-li se pokusí přestat nebo alespoň omezit kouření s pomocí e-cigaret.