Snaha o nekuřácké olympijské hry

old/vancouver-2010-logo.jpg

Zimní olympijské hry letos pořádané ve Vancouveru, v "ráji nekuřáků", měly být původně nekuřácké. Nakonec však pořadatelé podlehli nátlaku ze strany evropských kuřáků a zahraničních novinářů a vyhradili prostory určené pro kuřáky.

Ve Vancouveru si každý cení vlastního zdraví a dodržuje zdravý životní styl. Ještě aby ne, když mají za vzor starostu Gregora Robertsona, který je sám vášnivým sportovcem a často jezdí na kole. Ve Vancouveru je také zakázáno kouřit v barech a restauracích. Kvůli tomu se město rozhodlo uspořádat nekuřácké olympijské hry. Do věci se však vložil Mezinárodní olympijský výbor, který přikázal vybudovat zvláštní prostory určené kuřákům.

Organizační výbor her ve Vancouveru plánoval původně kouření na sportovištích zcela zakázat, nakonec však i sám starosta usoudil, že město nemůže svou přísnou protikuřáckou kampaní omezovat návštěvníky, kteří přijedou na vlastní oči sledovat zimní olympiádu. Kouření bylo zakázáno jen uvnitř stadionů, kde byly vyhrazeny speciální prostory jen pro kuřáky. Naopak při venkovních sportech, např. při sjezdovém lyžování žádná omezení neplatila.

Na olympiádu, kde se nebude kouřit, si však budeme muset ještě počkat minimálně dva roky. Ani ve Vancouveru nevyhráli boj s početnou skupinou milovníků cigaret.

Stejnou snahu o nekuřácké prostředí projevili také v Pekingu už před dvěma lety. Ačkoliv měli k dispozici „armádu“ 100 tisíců kontrolorů, nakonec nerovný boj s kuřáky nevyhráli. Ve Vancouveru se naopak rozhodli kvůli návštěvníkům ze zahraničí dopředu ustoupit, poněvadž by si cizinci mohli přísnou proticigaretovou politiku vykládat jako škraloup na kanadské pohostinnosti.

Již v minulosti jsme se předvědčili, že ani během olympiády neutichnou válečné konflikty. Proto by bylo bláhové se domnívat, že lze donutit lidi, aby si během dvou týdnů na veřejnosti nezapálili.

Kdyby jejich marné úsilí dnes sledoval baron Coubertin, zakladatel moderních olympijských her, možná by pozměnil svůj známý výrok: "Není důležité vyhrát, ale nezapálit si..."