Kouření a vliv na tělo

old/cigarettes-lung-l.jpg

Většina lidí na světě si dokáže představit co asi dělá kouř z cigaret v plicích, ale vliv na ostatní části těla už řada z nich přehlíží. Můžeme začít typickým rozpoznáním kuřáka od nekuřáka např. v dopravních prostředcích. Většinou na první pohled se nikdo od sebe neliší, ale jakmile si jeden z nich přisedne, rozdíl může být jako facka z obou stran. Tento prvotní znak souvisí s dalšími, kterými můžou být kruhy pod očima, postupné vypadávání vlasů, větší náchylnost na vznik bradavic a další.

Kruhy pod očima:

Mnoho z nás má po dlouhodobém večerním bdění či zábavě a krátkém spánku jasně viditelné známky únavy. Podle studie univerzity Johna Hopkinse v Baltimoru mají kuřáci kruhy a vaky pod očima až čtyřikrát více. Jejich spánek totiž bývá narušován abstinencí po nikotinu, a proto je jejich spánek neklidnější.

Zuby a ústa:

Dalším viditelným rozpoznáním může být žlutě zabarvený chrup. Toto zbarvení způsobuje nikotin. Ti, kteří touží po bílém úsměvu musí počítat s bělením u profesionála, jelikož se tohoto odstínu zbaví jen velmi těžko. Navíc zapáchající dech spalin se hodí spíše pro tovární komíny než pro člověka. Při kouření se navíc zvyšuje riziko vzniku různých druhů stomatologických problémů, včetně rakoviny ústní dutiny a onemocnění dásní. Podle studie zveřejněné v roce 2005 v odborném stomatologickém časopise je u kuřáků až šestkrát vyšší riziko vzniku onemocnění dásní, které může vést až k vypadnutím zubů. Kromě zubů vám nikotin zbarvuje i prsty, nehty a pokud kouříte doma, pak i záclony a zdi.

Předčasné stárnutí a vrásky:

Kouření způsobuje i problémy s pokožkou. Jedná se především o nedostatečné okysličování kožní tkáně a narušení krevního zásobení pokožky. To má za následek, že kuřáci vypadají díky vráskám mnoho starší než ve skutečnosti jsou.

Vlasy:

S kouřením je spojeno i řídnutí a ztenčení vlasů, které se způsobeno narušením DNA toxickými látkami z cigaret. Tyto látky mají za následek i větší náchylnost k šedivění vlasů. U mužů kuřáků je dokonce prokazatelný vliv kouření na rychlost jejich plešatění.

Jizvy a hojení ran:

Některé studie zjistily, že kuřáci se neuzdravují po operacích jako je facelifting nebo trhání zubů a jiné zákroky v obličeji tak dobře a rychle jako nekuřáci. Za hlavní příčinou stojí nikotin. Nikotin způsobuje takzvanou vasokonstrikci, neboli zúžení cév, které mohou omezit průtok okysličené krve do drobných cév v obličeji nebo v jiných částech těla. To znamená, že jakákoliv rána se vám bude hojit mnohem déle a jizva tak bude větší a patrnější

Pokožka:

V devadesátých letech byla prováděna studie při níž bylo poprvé použito spojení slov "tvář kuřáka". Význam tohoto spojení je označován jako vybledlá tvář s vráskami, pohublými rysy a šedým odstínem pokožky způsobené kouřením. Cigaretový kouř obsahuje oxid uhelnatý, který vytěsňuje kyslík v kůži, a nikotin, který snižuje průtok krve, takže pleť je potom suchá a vybledlá. Kouření také odčerpává spoustu cenných látek, včetně vitamínu C, potřebného pro ochranu a udržování pokožky.

Rakovina kůže:

Kouření je hlavní příčinou rakoviny včetně rakoviny plic, krku, úst a jícnu. Proto by nemělo být překvapením, že cigarety mohou také zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže. Podle studie z roku 2001 je u kuřáků až třikrát větší pravděpodobnost vzniku spinocelulárního karcinomu (tj. druhého nejčastějšího typu rakoviny kůže).

Ochablé břicho:

Cigarety mohou sice potlačovat chuť k jídlu, a kuřáci často mají nižší tělesnou hmotnost než nekuřáci. Nicméně odborníci loni zjistili, že lidé, kteří kouří, měli více tzv. viscerálního tuku (tukové zásoby uvnitř tělní dutiny). Tento druh tuku se hromadí kolem vnitřních orgánů a bránice. V konečném důsledku zvyšuje riziko vzniku dalších chorob, jako je cukrovka.