Jak natočit český film bez hlavních hrdinů kuřáků?

old/1535-herecka-podoba-2.jpg

V předchozím článku jsme se věnovali propagaci cigaret ve filmu. Jak jsou na tom české filmy? Je český film bez cigaret utopií nebo realitou...?

                          

Podle nejnovějších studií děti sledující filmy, ve kterých se kouří, mají třikrát vyšší pravděpodobnost, že z nich budou pravidelní kuřáci. Snaží se čeští filmaři chránit děti před masivní kuřáckou reklamou nebo se také nechali zlákat na obrovskými honoráři, které nabízejí tabákové společnosti za propagaci jejich značky? Odpověď na tuto otázku každý najde sám, když si pustí pár českých filmů...

Na riziko, jenž představují tyto filmy pro děti, je upozorňováno také českou iniciativou za větší ochranu dětí před tabákem. Jeden z autorů projektu proti dětskému kouření Řetěz lásky k dětem, pan Martin Škapík říká: "Pokud si kdokoli půjčí libovolných deset celovečerních filmů, najde nejméně v sedmi z nich, ale daleko spíše v desíti, cigaretu. Jednoznačně a často velmi důmyslně propagovanou jako produkt hodný obdivu či minimálně ochutnání."

Téměř v každém českém filmu se kouří. Například ve filmu Štěstí, který byl nejúspěšnějším filmem roku 2005, nechyběly cigarety. Cigarety či doutník se objevuje i v Pupendu, Kamneňáku, dokonce i v televizním seriálu Bylo nás pět, kde kouří i děti...Také kultovní film Samotáři by se samozřejmě neobešel bez kouření, které bylo důležitým tématem tohoto filmu.

Ve filmu Mazaný Filip kouří i Tomáš Hanák, který je zároveň ústřední postavou projektu proti dětskému kouření. Hanák je přitom kuřák i v běžném životě, ale snaží se angažovat v kampani proti kouření.

Seznam dalších filmů propagujících cigarety a kouření si už můžete doplnit sami. Vzpomínáte si, kdy naposledy jste viděli celovečerní český film, ve kterém se nekouřilo?