Jak nalákat děti na cigarety? Ovocnou příchutí!

old/kiss-strawberry.jpg

Zákaz výroby a prodeje ochucených cigaret vyhlásil Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Důvodem byla zejména snaha omezit kouření v USA mezi dětmi a mládeží.

Podle průzkumů mezi americkými kuřáky začalo kouřit téměř 90% v dětském nebo teenagerovském věku. Stejně je tomu tak i mezi dnešní mládeží. Oblibu mezi nimi získávají především cigarety s příchutí, např. vanilky, mentolu, třešní aj. Tabákové společnosti navíc ani netají, že ovocné cigarety jsou určeny hlavně pro začínající kuřáky.

Proto se také americké úřady rozhodly omezit výrobu a prodej ochucených cigaret. Chtějí tím omezit počet dětí začínajících s kouřením, protože většina z nich bude v pozdějším věku na cigaretách závislá, nehledě na zdravotní potíže spojené s kouřením.

Aby Úřad pro kontrolu potravin a léčiv dokázal, že to s bojem proti cigaretám s příchutí myslí opravdu vážně, varoval výrobce, že pokud budou i nadále vyrábět a prodávat tento druh cigaret, hrozí jim nemalá pokuta.

Navíc většina cigaret s příchutí bývá také typu „light“ nebo „slim“. To u kuřáku evokuje myšlenku, že jsou méně škodlivé než klasické cigarety. Přestože kouř z lehkých cigaret může být např. méně dráždivý pro dýchací cesty, cigarety typu „light“ či „slim“ nejsou zdravější než obyčejné cigarety.

Odborníci jsou rovněž přesvědčeni, že výrobci „light“ a „slim“ cigaret s příchutí, se snaží kuřáky jak nalákat ke kouření, tak i odradit od odvykání a přivést je k lehkým cigaretám jako ke zdánlivě zdravějšímu způsobu kouření cigaret.

Avšak asi nejlepší způsob, jak se vyhnout závislosti a nemocem spojenými s kouřením, je nekouřit cigarety vůbec...