Hrozí i Vám rakovina plic?

old/5.jpg

Rakovina plic si celosvětově vyžádá každých třicet sekund jedno úmrtí. Je nejčastějším nádorovým onemocněním v České republice i v ostatních civilizovaných zemích. To, jestli člověk kouří a s jakou frekvencí na vznik rakoviny může, ale někdy také nemusí mít hlavní vliv.

                             

Počátkem minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Díky snadné dostupnosti cigaret se však začal zvyšovat počet případů rakoviny plic. První důkazy o souvislosti kouření a rakoviny plic začaly být podávány již ve 30. letech minulého století.

Viníkem rakoviny plic bývají zejména cigarety (uvádí se, že až 70% pacientů jsou kuřáci). Otázkou zůstává proč se někteří kuřáci dožívají vysokého věku a jiní naopak umírají velmi brzo kvůli rakovině plic.

V roce 2008 vědci poprvé prokázali, že někteří kuřáci mají zvýšené riziko rakoviny plic oproti jiným. To je způsobeno genetickými faktory, jenž jsou přítomny až u poloviny populace a zvyšují riziko rakoviny plic až o 80%. Tento fakt však rozhodně neznamená, že ti bez rizikových genů mohou klidně kouřit – riziko rakoviny plic zůstává vysoké pro všechny kuřáky.

U nekuřáků, u nichž je riziko rakoviny plic okolo 1 %, nehraje pravděpodobně tato genetická výbava roli, přestože některé výzkumy naznačují, že by vliv mít mohla. Geny jsou totiž patrně aktivovány nikotinem nebo jinou součástí tabákového kouře. Geny mohou zvyšovat riziko rakoviny plic také tím, že jejich nositelé jsou náchylnější k závislosti na nikotinu.

Daň z cigaret neplatíme pouze státu. Nejvíc na tento rozmar doplácí naše zdraví než peněženka. To dokazuje i počet případů rakoviny plic. Ročně se zachytí až 6 200 nových onemocnění, z nichž kolem osmdesáti procent nemocných umírá...