Kuřák versus nekuřák

old/2a.jpg

I když je to k nevíře kouření má i své klady. Kuřáci jsou bráni jakožto jedna společenská skupina, ve které si jsou členové velmi blízcí. Tráví spolu volné chvíle "u cigára" a povídají si o utrapách dnešní doby. Nebo ženy kuřačky během této pauzy proberou vše od kosmetiky až po děti.

Jsou to lidé více společenštější nebojící se kontaktu s okolím. Proto si můžeme všimnou, že ve skupinkách kuřáků se sem tam ocitne i stále vzdorující nekuřák. Nejde o to, že by mu šlo o pach z cigaretového kouře, ale jde mu o tu společnost lidí, kamarádů.

Kouření má vliv i na psychiku a celkovou spokojenost člověka. Jelikož se nikotin váže v mozku na receptory, jejichž příčinou je lepší soustředěnost a také mají uvolňující účinky.

Tímto nechci říct, že by člověk, který nekouří nebyl společenský. Mezi negativní účinky kouření patří hlavně úmrtnost na rakovinu plic. Vliv kouře na zdraví, děti , okolí nebo vliv na plodnost a erekci u mužů a více samovolných potratů u žen.

Negativy této závisloti ovšem ty klady převyšují. Tak například tato zábava stojí nemalé peníze, o vlivu na zdraví už se ani nemusím zmiňovat, stále na více místech platí zákazy kouření a tak jsou kouřící lidé vyhnáni někam za roh, do deště nebo i sníh. Stala se tedy z kouření nesmyslná či nemoderní závislost?

Podle výzkumu agentury CVVM z roku 2008 vyplývá, že 94 % lidí by zakázalo kouření v divadlech, kinech a prostředcích veřejné dopravy. 76 % je proti kouření na pracovišti a 59 % je pak i pro zákaz kouření v restauracích a barech.


Cigaretový kouř obsahuje
látky dráždící oči a dýchací systém, toxické látky (jedy), mutageny (látky ovlivňující genetickou informaci v DNA chromozomů), karcinogeny (látky způsobující rakovinu), reproduktivně-toxické látky (látky zhoršující schopnost početí dítěte) toxické látky zahrnují např. amoniak, akrolein a oxid uhelnatý (CO).

Konec s kouřením!