Poslanci a kuřáci. Jaké jsou jejich názory?

old/nedopalky.jpg

Během volebního období se strany přou jak to udělat se zákazy kouření. V roce 1989 platil úplný zákaz kouření v restauracích v době snídaní, obědů a večeří. V roce 2005 tento zákon vymizel. Od letošního roku si majitelé barů a restaurací mohou vybrat zda jejich podnik bude kuřácký , nekuřácký nebo smíšený.

Názory poslanců se mísí. Při hlasování o zákazu kouření bylo proti 96 poslanců ze 153. Někteří přisli i s novelami jako je například zdražení zdravotníhi pojištění z důvodu, že si lidé zdraví ničí vědomě. Ve zdravotnických zařízeních se také, po vzoru Velké Británie, uvažuje o hrazení operací kuřákům jakožto pacientům. A to hlavně proto, že člověk, třeba po operaci srdce, dál kouří a tím ničí práci lékařů.

 

Další útok na kuřáky se chystá zdražením cigaret. Půjde o zvednutí spotřební daně, což zemi vyneslo v minulých letech až 50 miliard korun za ročně.V novele zákona půjde o to, že si restaurace musí svou restauraci označit. Tedy v případě nekuřáckých prostorů stačí nalepit nálepku ať lidé ví kam jdou. V opačném případě stačí oddělit nekuřácké prostory a těm kuřáckým zajistit dobré odvětrávání. Ve více než dvaceti zemích Evropy dnes platí úplý zákaz kouření na veřejných místech, prcovištích a barech.

 

Většina poslanců je proti zákazům, jelikož chápou, že vesnické hospůdky si nemohou dovolit svou restauraci označit za nekuřáckou. Živí je chlapi, co si k pivu to cigáro dají. A na oddělení pro nekuřáky většinou nezbývají peníze.